strona główna aktualności kontakt mapa strony linki
Copyright © 2012
Do poprawnego dzialania strony wymagana jest przeglądarka MS Explorer 9+ lub firefox 10+
12-100 Szczytno, ul. Staszica 46
woj. warmińsko-mazurskie
Tel./Faks: 89 623 26 28
e-mail: skarbnicy@gazeta.pl
NIP: 745-175-99-20, REGON: 280078433
Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie na podstawie statutu stowarzyszenia za pośrednictwem władz Samorządów które prowadzą czynną współpracę z samorządami na Litwie często zarządzanych przez Polaków np; Rejon Wileński, Solecznicki, Trocki zwraca się z prośba do mieszkańców samorządów o wspieranie praw mniejszości narodowych Polaków które powinni być zagwarantowane przez władze Litwy
Jako organizacja pożytku publicznego KRS 0000246812 zwracamy się za pośrednictwem Pani/a do wszystkich mieszkańców samorządu w dobrej wierze o odpis 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych na rachunek bankowy Stowarzyszenia Nr 94 8838 0005 2001 0101 1520 0001 w Banku Spółdzielczym w Szczytnie w celu wykonania Sztandaru dla Polskiej Szkoły Podstawowej w Jęczminiszkach Gmina Niemenczyn. Liczymy na przekazanie tej informacji dla wszystkich mieszkańców samorządu którzy taką inicjatywę wesprą. Liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie. Będzie to zapewne dobry sygnał naszego wsparcia o ich słuszna sprawę.
Kością niezgody między Polską i Litwą jest niezgodne z prawem Zjednoczonej Europy traktowanie przez Litwinów mniejszości polskiej (230 tys. mieszkańców, czyli ok. 7 proc.). Litewscy Polacy od lat 90. walczą o pisownię nazwisk w dowodach tożsamości oraz o dwujęzyczne nazwy ulic i miejscowości. Polacy chcą pisać nazwiska tak jak ich dziadkowie się nazywali. Podobnie dotyczy nazw ulic i miejscowości które często zamieszkiwane są w około 100% przez Polaków. Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, na terenach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową ma ona prawo do napisów informacyjnych w swoim języku. Jest to jednak sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym.
Wyniki statystyczne ostatnich lat wskazują że ilość Polonii litewskiej ulega zmianie na niekorzyść. Od kilku lat spada liczba ludności polskiej, a na przestrzeni lat 1989-2009 spadek wyniósł około 50 tys Polaków, co stanowi 1% społeczności litewskiej. Zmniejsza się też liczba ludności, dla której język polski jest językiem ojczystym. W chwili obecnej aż 20% ludności polonijnej na co dzień posługuje się językiem miejscowym, odchodząc od polskiego. Polonia nie jest rozrzucona po całym terenie Litwy, choć w każdym mieście mieszka pewna grupa tej mniejszości narodowej. Na Litwie są jednak spore skupiska ludności polskiego pochodzenia, a należą do nich na przykład Soleczniki, gdzie Polacy stanowią aż 80% populacji. Duży procent naszych rodaków zamieszkuje też w samym Wilnie i Rejonie Wileńskim, Trockim zarządzanym przez Polaków, bo jest ich tam ponad 60%. Inne, nieco mniejsze skupiska to Świeciany, i kilka innych mniejszych miejscowości.
Społeczność polska na Litwie boryka się z wieloma problemami. Wprawdzie posiada ona cztery polskie gazety oraz jedno wydawnictwo katolickie, a także polskojęzyczną stację Radio znad Wilii, ale władze litewskie wciąż wprowadzają nowe zarządzenia, mające na celu ograniczenie polonijnej odrębności. Przykładem mogą być chociażby takie ustawy , jak nakaz usunięcia tabliczek z polskich posesji z polskimi nazwami ulic. Problemy Polonii na Litwie nadal się pogłębiają, a przejawia się to chociażby nakładanych na Polaków kar za niedostosowanie się do Litewskiego prawa oczywiście niezgodnego z prawem unijnym oraz w demonstracjach dotyczących dyskryminacji w zakresie likwidacji polskojęzycznych szkół, jakie miały miejsce w zeszłym roku. Zakaz używania polskiej pisowni nazwisk i nazw ulic na Litwie oraz reforma oświaty zmuszająca uczniów polskich szkół do zdawania matury w języku litewskim, choć przez cały okres nauczania nie byli do tego przygotowywani jest tego przykładem. Przekazanie Sztandaru dla polskiej szkoły będzie moralnym wsparciem o słuszne prawa dotyczące tożsamości narodowej, które są systematycznie ograniczane w sposób niezgodny z podstawowymi zasadami demokracji jakie w Unii Europejskiej obowiązują.
Do wiadomości: Stowarzyszenie Wspólnota Polska
Z upoważnienia Zarządu Stowarzyszenia Skarbników Samorzadowych Warmii i Mazur w Szczytnie
Henryk Samborski
Szczytni 21.01.2014 r.